İzmir İngilizce kurslarında yaşanan sorunlar

İzmir İngilizce Kurslarında Yaşanan Sorunlar

Kursiyerlerimizin büyük bir bölümü, 10-15 kişilik İngilizce gruplarında öğrenim görmüş ve İngilizceyi öğrenememiş kişilerden oluşmaktadır.

İzmir’de farklı kurumların karma gruplarında İngilizce kursu alan arkadaşlarımızla paylaşmış olduğumuz sorunlar;

1- İngilizce seviye tespit sınavına girdim, İngilizce seviyemin A2 olduğu söylendi ancak kayıt yaptırdıktan sonra derslere başladığımda grubun, seviyemin altında olduğunu gördüm. Başka kurumlarda İngilizce seviye tespit sınavına girdiğimde B1 düzeyinde çıktım. Kayıt iptal etmek istediğimde iptal hakkımın olmadığı İngilizce kurs ücretini ödemem gerektiği söylendi. Hem zamanımdan hem birikimimden oldum. İngilizce kursunda hiçbir şey öğrenemedim.

BİLGİLENDİRME: Toplumumuzun geneli  “tez canlılık” olarak nitelendirdiğimiz psikolojik özelliği taşımaktadır. Kısa sürede, istediği her şeyin olmasını, kısa sürede hedefine ulaşmayı arzular. Bu bağlamda İzmir’de İngilizce kurslarının kayıt aşamalarında İngilizce kursuna kayıt yaptırmak isteyen kursiyer, derslerinin hemen başlamasını istemekte ve 3 – 4 hafta bekleme süresini kabullenmemektedir. Bu durum, İzmir’deki İngilizce kurslarını doğru olmayan bir davranış içerisine sürüklemektedir. Aynı seviyede, aynı gün ve saatlerde İngilizce kursu almak isteyen kişilerden grup oluşturmak kolay değildir. Bunun için İngilizce kursu veren kurumlar kar oranlarını yüksek tutmak ve kursları bir an önce başlatarak kursiyer kaybının önüne geçmek için seviyeniz oluşturulan İngilizce grubuna uymasa da seviyenizi yanlış belirterek mevcut olan gruba dâhil edebilmektedir. Kayıt iptali konusunda MEB yönetmeliği nettir. Kursiyer kayıt iptali isterse, kaydolmuş olduğu program ücretinin % 10’unu Cayma Bedeli olarak ödemekle ve girmiş olduğu ders sayısı kadar ders saat ücretini ödemekle yükümlüdür. Bu madde haricinde istenen ücretler ve kayıt iptal hakkı sunmamak yasal değildir.

FARKIMIZ : Hacettepe Akademi İngilizce kursu, mali kazanç miktarını, eğitim kalitesinden sonra düşünmekte, "Önce eğitim kalitesi sonra" kazanç mantığıyla, 2005 yılından bugüne kadar referanslarla kursiyer edinmektedir.

İzmir İngilizce Kursları arasında Birebir özel ders ve 2.3.4 kişilik özel gruplarda İngilizce kursu veren tek kurum Hacettepe Akademidir. Çünkü İngilizce öğretim sistemimiz, 10-15 kişinin bir araya getirilmesi ile değil kişiye özgü veya sosyal hayatta iletişimde olan kişilerden oluşan 2.3.4 kişilik özel gruplar üzerinedir. Kar oranımız düşük olmasına karşın referanslarımız sayesinde kursiyer sayımız kurumumuzu büyütmek için yeterli sayıdadır.

İzmir Hacettepe Akademi Yabancı Dil Kursunda seviyeniz sadece sınavla değil bire bir özel mülakatla belirlenmektedir. Herhangi bir gruba dâhil edilmeyeceğiniz için seviyenizin farklı söylenmesinin kuruma bir faydası yoktur. Hedefimiz İngilizce öğrenmek isteyen kursiyerlerimize en kısa sürede, İngilizceyi tam anlamıyla öğretmektir. Bunun için sabit İngilizce programları yerine, Kişisel özelliklerinize uygun İngilizce programları uygulanmaktadır.

İzmir Hacettepe Akademi İngilizce Kurslarında herhangi bir sebepten dolayı kayıt iptal etmek istediğinizde MEB yönetmeliği maddesi uygulanarak kayıt iptal etme hakkına sahipsiniz.

 

2- Dersimize giren öğretmen çok tecrübesizdi. Yabancı öğretmen diye dersimize giren kişinin öğretmen olmadığını öğrendim.

BİLGİLENDİRME: Maalesef bazı kurumlar, ticari kazançlarını eğitim kalitesinden önce düşünmekte, bunun için çok uygun ücretlerle çalışan İngilizce öğretmenliği öğrencilerini yani öğretmen adaylarını,  İngilizce öğretmeni olarak çalıştırmaktadır. Bu bilgiye, kurumumuza başvuran yeni mezun İngilizce öğretmenlerinin özgeçmişlerinde öğrencilik yıllarında çalıştıkları kurumları tecrübe olarak gösterdikleri kurumlardan ulaşmaktayız. Yeni mezun İngilizce öğretmenlerine tecrübe edinmeleri için her zaman şans verilmesi gerektiğini düşünen bir kurum olarak, yeni mezun öğretmenlerin kurum içi öğretim seminerleri ile tecrübe kazandıktan sonra ücret alınan kursiyerlere ders vermesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Yabancı öğretmen konusuna gelince; Türkiye’de Yabancı öğretmenlerin çalışabilmesi için, kendi ülkelerinde bölüm mezunu olmaları ve Türkiye’deki üniversitelerden denklik almış olmaları gerekmektedir.  Denklik alan yabancı öğretmenin belgeleri, Bakanlık tarafından incelendikten ve güvenlik soruşturmasından geçtikten sonra çalışma izni çıkartılmakta, öğretmen olarak görev alabilmektedir. Celta vb. sertifikalar Türkiye’de geçersiz sayılmaktadır. Yani Celta sertifikası olan yabancılar, Türkiye’de İngilizce öğretmeni olarak görev alamazlar. Ayrıca yabancı personel için ödenen genel sigorta giderleri Türk personellerden çok daha fazladır. Şimdi bir düşünelim! Ülkemizde bu özelliklere sahip kaç yabancı olabilir? Bu özellikleri taşıyan bir yabancının maaş talebi ne olur? İzmir’deki hangi İngilizce kursu bu maddeleri uygulayarak yabancı öğretmen çalıştırabilir?

Öğretmen sıfatı taşıyan ve resmi olarak çalışma onayı olan yabancı öğretmen sayısı çok azdır ve genelde Üniversitelerde görev alırlar. Bu nedenle yine maalesef kursiyerlerin yabancı öğretmen hayranlığı nedeni ile İzmir’deki İngilizce kurslarının bazıları öğretmen olmayan, sağlık raporu, adli sicil kaydı incelenmeyen yabancıları öğretmen olarak çalıştırmaktadır. Unutmayınız ki bilmek başka öğretmek başka kavramlardır. Ayrıca yabancı öğretmenlerin kursiyerlere verimli olacakları düzey B2 düzeyi ve sonrasıdır. B2 düzeyine kadar dil karşılaştırması ve İngilizceyi anlayabilmek için Tecrübeli Türk öğretmenler çok daha verimli olmakta ve kısa sürede öğretim sağlayabilmektedir. B2 düzeyine ulaştığınızda konuşabilir düzeye ulaşmış olacağınız için yabancılarla diyalog bu seviyeden sonra çok daha verimli olacaktır.

 

FARKIMIZ: Alanında uzman, 7 yaşından 70 yaşına kadar her yaş grubuna ve her seviyede İngilizce öğretim hizmeti sunabilen, İngilizce öğretiminde kişiye özgü teknikler uygulayan büyük bir kısmı kadrolu, Türk öğretmenlerle çalışmaktayız. Öğretmenlerimizin hepsi MEB onaylı bölüm mezunu öğretmenlerdir. ÜCRETSİZ deneme dersi sunmamızın en büyük faktörü, Öğretmenlerimizin başarılı olmaları ve deneme derslerin %95’inin kursiyer kaydı ile sonuçlanmasıdır.

B2 düzeyine ulaşan kursiyerlerimiz için yurtdışında eğitim almış, ana dili gibi İngilizce konuşma seviyesine sahip Türk öğretmenlerimizle konuşma kulübü oluşturmakta, B2 düzeyinden sonra Türkiye’de yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti sunan çözüm ortağımız ABROAD ENDLESS ile kursiyerlerimize uygun ücretlerle yurtdışında İngilizce pratik imkânı yaratıyoruz.

 

3 – Derste anlamadığım konuyu en fazla iki kez tekrar ettirebiliyor, üçüncü kez sormaya çekiniyordum. Grubumuzda şamatayı seven iki kişinin gülüşleri yüzünden susmayı tercih ediyordum. Devamsızlık yaptığımda kaçırdığım konuları stajyer öğretmenle tekrar etmek zorundaydım. Açıkçası çok verim alamıyor, gruptan geri kalıyordum.

 

BİLGİLENDİRME: Toplum olarak, utanma duygusunu küçük yaşlarda ediniriz. Kültürel yapımız nedeniyle bu duygudan uzak birey sayısı çok nadirdir.

İngilizce kursunda öğrenmeden geçireceğiniz iki üç ders sonrasında öğrenemeyeceğiniz düşüncesine kapılabilirsiniz. Çünkü İngilizce dilbilgisi konuları birbirine zincirleme bağlı olan konulardır. Kaçıracağınız beş altı konu sonunda artık ilerleyemediğinizi, grubun gerisinde kaldığınızı düşünerek öğrenim sürecinden kopabilirsiniz.

 

FARKIMIZ: Sistemimiz doğrultusunda, kurumumuzda bire bir özel ders veya sosyal hayatta iletişimde olduğunuz kişilerden oluşan ( İş arkadaşı, okul arkadaşı, aile bireyi vb. ) iki,üç,dört kişilik özel gruplarda İngilizce öğretim hizmeti sunulmaktadır. Ve bu özel İngilizce eğitimine, 10-15 kişilik karma İngilizce grubu yapan kurumlarla denk ve daha uygun ücretlerle sahip olmaktasınız. Öğretim programlarımız; seviyeniz, algı düzeyiniz, hafıza eğiliminiz doğrultusunda planlandığı için tamamen kişisel özelliklerinize uygun sistemde İngilizce öğrenmektesiniz. Anlamadığınız konu, farklı tekniklerle anlatılarak mutlaka öğrenildikten sonra geçilmektedir. Devamsızlık yaptığınızda ders ve mali kaybınız olmadığı için asla ders ve konu kaçırma durumunuz söz konusu değildir. Siz istedikten sonra, İngilizce öğretmenimizin hazırladığı çalışma sistemine uyduğunuz takdirde İngilizceyi %100 öğreneceksiniz.

 

4- İngilizce kursunun ismine aldandım. Arkadaşım… Semtinde bulunan… İngilizce kursuna gitmiş bende aynı isimli… Semtindeki… İngilizce kursuna gittim ama hiç memnun kalmadım.

 

BİLGİLENDİRME: İzmir’deki çoğu İngilizce kursu; "franchise" yani isim hakkı ücreti ödeyerek sistem satın alan kurslardır. Bu demektir ki; isim aynı olsa da kurum sahipleri ve işletmecileri farklıdır. İsim hakkı veren kurumların belli bir sistemi vardır. İsim hakkı alan kişiler bu sistemi uygulayacaklarını taahhüt etseler de bazı işletmeciler daha fazla kazanabilmek adına isim hakkı veren kurumların standartları dışında hareket edebilmektedir. Bu durumun tespiti halinde; İsim hakkı sahibi, ismini geri çekmektedir. Kapanıp başka yerlerde açılan ve sürekli isim değiştiren kurumlar isim hakkı alıp sisteme uymadığı için isim hakkını kaybeden kurumlardır. Bunun için isimleri aynı olsa da işleyişleri farklılık gösterebilmektedir. İsimlerden çok, dersinizi verecek olan öğretmene odaklanmanız sizleri başarıya taşıyacak en önemli unsurdur.

 

FARKIMIZ: Hacettepe Akademi, öğretim sistemi Hacettepe Üniversitesi mezunları tarafından kurulan ve franchise olmayan MEB, TPE ve Ticaret Odasından isim onaylı bir kurumdur. İstanbul, Ankara ve İzmir içi semtlerde isim hakkı talebinde bulunan İngilizce kursu açacak işletme sahiplerine, isim hakkı vermediğimiz iletilmektedir. Kurumumuz, şubelerini bünyesindeki öğretmenler idari açıdan yeterli düzeye geldiklerinde kendi bünyesindeki personeller ile açarak eğitim kalitesinin her şubesinde aynı standartta olmasını hedeflemektedir. Önümüzdeki yıllarda Alsancak ve Balçova'da şube açılışı için çalışmalar devam etmektedir. Daha fazla kazanç hevesi ile ismimizi bünyemiz dışında bulunan kurumlara kiralamıyoruz!

İzmir İngilizce kursları arasında İngilizce öğretimine profesyonel açıdan yaklaşan İzmir Hacettepe Akademi İngilizce Kursunu daha yakından tanımak için Karşıyaka Çarşı İzban girişi PTT yanında bulunan kurumumuzu ziyaret edebilirsiniz.Site Haritası