ALMANYA VE ALMANCA

ALMANCA KURSLARIMIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN >>

İzmir Almanca Kursları, İzmir Hacettepe Akademi Almanca Kursu.

ALMANCA

Almanca Hint-Avrupa ailesinin Germen dilleri koluna bağlıdır. Almanya, İsviçre ve Avusturya haricinde toplam 38 ülkede yaklaşık 120 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

Almanca sistematik bir dildir ve yazı sistemi oldukça düzenlidir. Lehçeler kendi aralarında farklılık göstermektedir. Bu sebeple Yüksek Almanca (hochdeutsch) ve  Alçak Almanca (Plattdüütsch) olarak iki ana dala ayrılmaktadır. Yüksek Almanca kitap ve gazete dilidir ve Almanca’nın en doğru yapısı olduğu kabul edilmektedir. Alçak Almanca ise kuzey bölgelerde konuşulmaktadır ve ses sistemi İngilizce’ye daha yakındır.

Geleneksel olarak Almanca 14. yüzyılda ‘Fraktur’ adı verilen gotik bir yazı tarzı ile yazılmaktaydı. Ancak II. Dünya Savaşı sonrasında tüm Batı Avrupa’da olduğu gibi Almanca’da da Latin alfabesi kullanılmaya başlandı. Fakat Latin alfabesinden farklı olarak alfabede çift ‘s’ anlamına gelen ‘ß’ (scharfes s) bulunmaktadır. Almanca isim türünde olan tüm kelimelerin büyük harfle yazıldığı tek dildir.

İngilizce de Alman dili ile aynı dil ailesinden olduğu için kelime benzerlikleri çok fazladır. Örneğin ‘Finger, hand, butter, ring, name, warm ,blind’ İngilizce’de ne anlama geliyor ise Almanca’da da aynı anlama gelmektedir. Bu sebepe İngilizce temeli olan kişilerin Almanca’yı daha kolay öğrenebildiği gözlemlenmiştir. İzmir'de Almanca İzmir Hacettepe Akademi Almanca kurslarında öğrenilir.Site Haritası