Öğretmen Kadromuz

Yabancı Dil Kursları İzmir Hacettepe Akademi Öğretmen Kadrosu

YABANCI DİL ÖĞRETMEN KADROMUZ

Yabancı dil öğretmeni alımı yapılırken, diploması, adli sicil kaydı, sağlık raporu ve referansları istenir. Bu belgeleri ibraz eden öğretmenlerden kurumumuzun değerlendirme kuruluna ders anlatımı yapması istenir. Başvuru yapan öğretmenin öğretim tekniklerini gözlemleyen kurulumuz değerlendirmelerini kurum müdürümüze sunar. Bu aşamaları geçen öğretmenlerin belgeleri ilçe milli eğitim müdürlüğüne iletilerek güvenlik soruşturması yapıldıktan sonra yabancı dil öğretmeni atama belgesi alınır ve resmi olarak göreve başlarlar. Bölüm mezunu olmayan ve ataması yapılamayan kişiler Hacettepe Akademi'de görev alamazlar.

YABANCI DİL KURSLARINDA YABANCI ÖĞRETMEN AÇIKLAMASI: Bir yabancı uyruklu öğretmenin MEB' e bağlı kurumlarda görev alabilmesi için denklik belgesinin bulunması, kurumda en az beş kadrolu Türk personelin çalışması ve yıllık en az sekiz yüz bin Türk lirası cirosunun olması gerekmektedir. Bu şartların sağlanması halinde çalışma bakanlığına müracaat edilir. Müracaat sonrasında onay bir ile altı ay arasında çıkmaktadır. Bu süreçten sonra kurum, yabancı uyruklu öğretmenin MEB ataması için başvuruda bulunabilir. Kısacası yabancı uyruklu dil öğretmeninin göreve başlama süresi iki ile yedi ay arasında değişmektedir.

1- Yabancı dil kurslarında çalışan yabancı dil öğretmen sayıları ve yıllık ciroları göz önünde bulundurulduğunda bir veya en fazla iki yabancı öğretmen çalıştırabilirler!
2- Dönem başlangıcında anlaşma sağlanan yabancı uyruklu dil öğretmeninin onayı için iki ile yedi ay beklenmesi gerekmektedir!
3- Yabancı öğretmenin bölüm mezunu olması ve YÖK' ten denklik belgesi alması gerekmektedir.
Bu şartlar değerlendirildiğinde yabancı uyruklu dil öğretmenlerinin yabancı dil kurslarında çalışabilmesi ne ölçüde mümkündür? Yabancı öğretmenin maaş talebi ne kadar olur? Bu sorular sizlere kurumumuzda neden yabancı öğretmen olmadığı sorusunun yanıtını vermektedir. Kurumumuzda ataması olmayan, kaçak personeller çalıştırılmamaktadır. Buna karşın ülkemizde evlilik yaparak T.C. vatandaşlığına geçmiş yabancı uyruklu branş öğretmenleri de bulunmaktadır. Bu öğretmenler ağırlıklı olarak Rusça ve Almanca branşlarında görülmektedir. Diğer branşlarda çok ama çok nadirdir.
Bir diğer husus ise, B2 seviyesine kadar yabancı uyruklu dil öğretmenlerinin anlatımından sonuç alabilmeniz için çok uzun süreler gerekmektedir. Ancak tecrübeli Türk öğretmenler ile dil kıyaslaması yapılarak B2 sonuna kadar kısa sürede Yabancı dil bilgisi, okuma, yazma alanlarında hızlı bir şekilde ilerleyebilir, yurtdışına gittiğinizde tüm ihtiyaçlarınız karşılayabilecek yabancı dil konuşma becerisine sahip olabilirsiniz. Yabancı öğretmenlerden en verimli eğitimi B2 seviyesinden sonra alabilirsiniz.

DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUN, SİZİ HEMEN ARAYALIM