top of page

İngilizce Sınav Hazırlık Kursları

İngilizce Kursları İzmir Hacettepe Akademi Yetişkin İngilizce Kursları

 

YETİŞKİN İNGİLİZCE SINAV HAZIRLIK KURSLARI İZMİR HACETTEPE AKADEMİ

Yetişkin İngilizce sınav hazırlık kurslarına en az B2 düzeyinin sonunda olan kursiyerler katılabilmektedir. İngilizce sınav hazırlık kursunun amacı kursiyerin hazırlanacağı sınav doğrultusunda İngilizce bilgisini geliştirmektir.

 

Biz Kimiz? İngilizce Kursları İzmir

 

Hacettepe Akademi, İzmir yabancı dil kursları arasında en geniş yabancı dil programına sahip, İzmir'in ilk ve tek profesyonel dil kursudur. 15. yılında yüz yüze dil kurslarına ek olarak online Türkçe kursları, online İngilizce kursları, online Almanca kursları, online Fransızca kursları, online Rusça kursları, online İspanyolca kursları, online İtalyanca kursları, online Çince kursları, online Japonca kurslarını da bünyesine katmıştır.

Hacettepe Akademi, MEB onaylı yabancı dil kursları arasında maksimum 4 kişilik gruplarda İngilizce kursu veren tek kurumdur. Eğitim kalitesini daima ön planda tutan Hacettepe Akademi'de Ücretsiz İngilizce deneme dersi yapılmadan sözleşme imzalanmaz. Yabancı dil öğrenim sürecinizde en önemli faktör kurumun güvenilirliği ve ders verecek olan yabancı dil öğretmeninizdir. Kurumumuzun 2005 yılından bugüne faaliyetini sürdürmesine rağmen hakkında şikayet bulunmayan tek yabancı dil kursudur.

İzmir'de İngilizce eğitimi veren kurslar çoğunlukta iken Hacettepe Akademi 2007 yılından itibaren İngilizce kurslarının haricinde, Türkçe kursları, Almanca kursları, Fransızca kursları, Rusça kursları, İspanyolca kursları, İtalyanca kursları, Çince kursları, Japonca Kursları vermeye başlamıştır. Hacettepe Akademi, İzmir'de faaliyet yürüten birçok dil kursuna dil portföylerini genişletmelerinde ve ücretsiz deneme dersi uygulamalarında öncülük etmektedir.

İngilizce tabelalar ile isim hakkı kiralayarak faaliyet sürdüren birçok dil kursunun farklı branşlarda yabancı dil öğretim hizmeti sunmaları İzmir'in yerel kursları öncülüğünde gerçekleşmiştir.

Hacettepe Akademi'de kişiye özgü öğretim metodu uygulanır, yabancı dil öğrenim sürecinin kişisel özelliklere bağlı olduğunu vurgulayan kurumumuz, dil öğrenim sürecinde belirlenecek gün ve saat sayısının, kullanılacak olan kaynağın ve ders verecek olan öğretmenin kişiye uygun olması gerektiğini savunmaktadır. Ders günlerinizi sizin uygun olduğunuz günlere ve saatlere planlayarak en verimli olduğunuz zaman dilimlerine planlama yapmakta; algı düzeyiniz, hafıza eğiliminiz, dikkat dağınıklığı ölçünüz doğrultusunda size uygun kaynaklar belirlenmektedir. 8 - 10 kişilik sınıflarda aynı seviyede olsanız dahi farklı algı düzeyleri, farklı hafıza eğilimleri, farklı dikkat ölçüsüne sahip kişilerle beraber alacağınız eğitim % 30- % 40 oranında başarı sağlarken, tamamen sizin için hazırlanan programlarda % 90 - % 100 başarı oranı sağlanmaktadır.

Hacettepe Akademi’nin en önemli özelliği ise farklı kurumlarda 8 - 10 kişilik gruplara ödeyeceğiniz ücretlere denk ücretler ile bire bir özel ders veya 2,3 maksimum 4 kişilik özel gruplarda öğrenim hizmeti sunmasıdır. Kurumumuzda karma grup oluşturulmamakta ( birbirini tanımayan kişiler) , sosyal hayatta iletişimde olan 2-3-4 kişilik özel gruplarda yabancı dil kursu verilmektedir. Tüm bu farklılıklar sayesinde yüz yüze ve online eğitimlerde İzmir'in en iyi İngilizce kursu ve İzmir'in en iyi dil kursu olarak nitelendirilirken online eğitimlerde de Türkiye’nin en iyi İngilizce kursu, Türkiye’nin en iyi dil kursu, Türkiye’nin en iyi online dil okulu olarak nitelendirilmektedir.

 

YABANCI DİL KURSU SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

1- İNGİLİZCE KURSUNUN MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI OLUP OLMADIĞINA

2- KURUMUN KAÇ YILDIR FAALİYETTE OLDUĞUNA

3- KURS HAKKINDA ŞİKAYETLER OLUP OLMADIĞINA VE ŞİKAYET İÇERİKLERİNE ( KURUMUN KURUCUSU KURUMUN MALİ İŞLERİNDEN SORUMLU VE SİSTEMİ KURAN KİŞİDİR. SİSTEM İŞLEYİŞİNİ SAĞLAYAN KURUM MÜDÜRLERİ VE ÖĞRETMENLERDİR. İŞLEYİŞ HAKKINDA FİKİR SAHİBİ OLMAK İÇİN KURUM HAKKINDA ŞİKAYET OLUP OLMADIĞINA DİKKAT EDİN! )

4- ÖĞRETMENLERİNİN DİPLOMASI OLSA DAHİ MEB ATAMASININ OLUP OLMADIĞINA VE ÖĞRETMENLERİN FORMASYONLU OLMASINA ( ÖĞRETMEN DİPLOMASI OLSA DAHİ ADLİ SİCİLİ BOZUK OLAN KİŞİLERE MEB GÖREV VERMEMEKTEDİR! MAALESEF BAZI KURUMLAR ÖĞRENCİ ÇALIŞTIRABİLMEKTEDİR.)

5- YABANCI ÖĞRETMENLE DERS VERİYORUZ DİYEN KURUMLARDAN YABANCI PERSONEL ÇALIŞTIRMA İZNİ VE MEB ATAMASININ OLUP OLMADIĞINA ( BELGEYİ GÖRMEK İSTEYİNİZ! ÇALIŞMA İZNİ OLMAYAN VE HİÇBİR ÖĞRETMENLİK VASFI BULUNMAYAN YABANCILARA DİKKAT )

6- KURUMUN ÖĞRETMENİNİZLE OLAN UYUMUNUZU GÖREBİLMENİZ İÇİN ÜCRETSİZ DENEME DERSİ YAPIP YAPMADIĞINA

7- KURUMUN SİZİN İSTEMİŞ OLDUĞUNUZ GÜN VE SAATLERE PROGRAM OLUŞTURUP, İSTEDİĞİNİZ TARİHTE DERSİ BAŞLATIP BAŞLATAMADIĞINA

8- SABİT BİR YAYINDAN MI YOKSA SİZE UYGUN OLAN KAYNAKLA MI ÖĞRETİM HİZMETİ SUNACAĞINA

9- 1 SEVİYEYİ KAÇ DERSTE BİTİREBİLDİKLERİNE

10- TEK MERKEZDEN İDARE EDİLEN VE TÜM ŞUBELERİNDE AYNI KALİTEYİ SUNAN BİR KURUM MU YOKSA İSİM HAKKI KİRALAYARAK FAALİYET YÜRÜTEN BİR KURUM OLUP OLMADIĞINA

11-SEVİYE TESPİTLERİ SADECE SINAV OLARAK MI GERÇEKLEŞTİRİYOR YOKSA 1 DERS SÜRESİNCE BİRE BİR KURSİYER SEVİYESİ ÖLÇÜLÜYOR MU?

 

YABANCI DİL ÖĞRENMENİN ÖNEMİ

Kendi ana dilimize ek olarak ikinci bir yabancı dil öğrenmek ana dilimizi daha iyi anlamamızı sağlar. Başka bir dili öğrenirken kendi ana dilimizle öğrendiğimiz yabancı dili karşılıklı sentezleyerek ve analiz yaparak iki dil arasındaki bağlantıyı kurarak kendi ana dilimizi de daha iyi yerlere taşırız. Kendi ana dilimizi öğrendiğimiz yabancı dille karşılaştırarak cümle kurmayı ve yabancı dili anlamayı daha da kolaylaştırmayı kendimiz için sağlamış oluruz. Elbette ki diller ve kültürler birebir aynı değildir. Ama ana dilimizdeki ve öğrendiğimiz dil arasındaki ortak yerleri keşfettiğimizde yabancı dili öğrenmek bizim için daha da kolay olur ve bu da kendi ana dilimizi daha iyi keşfetmemizi, ana dilimize daha çok hakim olmamızı sağlar. Başka bir dil öğrenmenin diğer faydası da sağlık için önemidir. Yeni bir dil öğrenen ve bunu geliştiren insanlarda demans ve alzeimer daha az görülmektedir. Çünkü yaşlandıkça her ne kadar fiziksel aktiviteye ihtiyacımız varsa, zihinsel aktiviteye de ihtiyacımız vardır. Başka bir yabancı dil öğrenmek dikkati ve odaklanmayı arttırır çünkü bilmediğimiz bir dili yazarken yazımına ekstra dikkat etmek zorunda kalırız, bu da detaylı incelemeyi ister. Konuşurken, dinlerken dikkatli bir şekilde o kelimeyi duymaya ve konuşmaya çalışırız, bu da odağımızın ve dikkatimizin artmasına katkı sağlar. Yabancı dil bize farklı kültürlerin kapılarını açar. O ülkenin dili sayesinde ülkenin kültürünü daha iyi öğrenir, ülkedeki insanlarla rahat iletişim kurmamızı sağlar. Rahat iletişim de kendini ifade ettikçe kişideki özgüveni arttırır.  Aynı zamanda o dildeki filmleri, müzikleri, kolay bir şekilde izleyebilmenizi, dinleyebilmenizi, anlayabilmenizi sağlar. Günümüzde artık iş dünyası için yabancı dil bir zorunluluk haline gelmiştir, bu sayede yabancı dil aynı zamanda birçok işte çalışabilme imkanını bize sunar. Bu dünyayı bize kolay yoldan açabilecek dillerin en başında İngilizce gelmektedir.

 

İNGİLİZCE ÖĞRENİMİ

İngilizce artık istek olmaktan çıktı ve tamamen ihtiyaca dönüştü. Peki, neden İngilizce bu kadar popüler oldu ve İngilizce öğrenmek neden bu kadar zorunlu oldu? Öncelikle İngiliz dilini aktaran İngiltere’ye ve İngiliz kültürüne bir bakalım.

 

İNGİLTERE VE İNGİLİZ KÜLTÜRÜ HAKKINDA

İngiltere, Birleşik Krallık’ta yer alır. Birleşik Krallık’ta 4 ülke bulunmaktadır, İngiltere’ye ek olarak bu ülkeler: Galler, İskoçya ve İrlanda’dır. 1707 ‘de İngiltere bağımsızlığını ilan etmiştir.

Başkenti Londra olan monarşi sistemini devam ettiren İngiltere’de yılın büyük çoğunluğunda havalar kapalı ve yağmurludur. Nüfusun büyük kısmı Londra’da ve Londra etrafında yaşamaktadır. Londra, İngilizce için en çok rağbet gören şehirdir. Pek çok sanat aktivitelerinin yapıldığı birçok opera, tiyatro vs. salonlara ve müzelere sahip olan Londra sanatseverler için gözde ve güzide bir şehirdir. İngiltere’de adından mutlaka söz ettiren 2 katlı otobüsler Londra’da ün yapmış ve resmen İngiltere için sembol haline gelmiştir. İngiltere’de bir başka öne çıkan şehir ise Manş Denizi’nin kıyısında bulunan Brighton’dır. Üniversitesi ile adını duyurmuş Oxford ve Cambridge, adeta öğrenci merkezi haline gelmiştir. İngiltere’de bir başka kıyı şehri olan Liverpool adını misafirperverliğiyle söz ettirmektedir. Futbolun merkezi olan Manchester’ın merkezinde ücretsiz otobüsler bulunmakta ve herkes bu otobüslerden faydalanabilmektedir. İngiltere’nin ikinci büyük şehri olan Birmingham uluslararası ticaret için büyük öneme sahiptir. Londra’dan sonra dil eğitimi için en çok okul bulunan şehir Birmingham’dır. İngiltere’nin üne sahip olduğu şeylerden biri de meşhur kaleleridir. Bu kalelerden birkaçı ise: Londra Kalesi, Windsor Kalesi, Middleham Kalesi ve Edinburgh Kalesi’dir. Sürekli karşımıza çıkan telefon kulübelerinden de bahsetmezsek olmaz. Zamanında birçok insana tanışma kapıları açan bu telefon kulübeleri de İngiltere denilince akla gelen şeylerden biridir. İngilizler için önde gelen şeylerden biri de kibarlıktır, bu yüzden cümlelerinizin arasına sorry ve please’i mutlaka eklemelisiniz, bunun sonucunda bu iki kelime İngilizcede en çok kullanılan kelimeler arasındadır.

 İngiltere’nin yemek kültüründe kahvaltının önemi büyüktür. Yemeklerinin birçoğu başka kültürlerden esinlenerek ortaya çıkmıştır. İngiltere ve Türkiye’nin ortak noktası çay İngiliz halkı için büyük öneme sahiptir. Bu sebeple İngiltere dünyada en çok çay tüketen ülkelerden biridir. Hatta 5 çayı kavramı İngiltere’yi konu olan birçok yerde karşımıza çıkar. Kültürün aktarılmasındaki en büyük unsur dildir. İngiltere sadece İngiliz edebiyatı için değil tüm dünya için ölümsüz sayılan yazarlara ve şairlere sahiptir. William Shakespeare, Thomas More, Jane Austen, George Orwell, Charles Dickens, Agatha Christie İngiliz edebiyatındaki ölümsüz isimlerden birkaçıdır. Elbette ki İngilizceyi aktaran tek unsur edebiyat olmadı.

 

İNGİLİZCE HAKKINDA

İngilizce Hint Avrupa Dil Ailesinin Avrupa kolunda Germen dillerinde yer almaktadır. İngilizcenin kökleri Kuzey Batı Almanya ve Hollanda’dan gelmektedir. Yüzyıl savaşlarının neden olduğu aristokrasi dili olan Fransızca soylular tarafından konuşuluyordu. O zamanlarda İngilizce dil olarak değer görmüyordu soylular tarafından. Hatta Kral IV. Henry İngilizceyi değil, Fransızcayı ana dil ilan etmiş, İngilizceyi ikinci plana atmıştır. Fakat daha sonra İngiltere’de resmi yazışmalarda İngilizce ana dil olarak kullanılmıştır. İngilizcenin modernleşmesi 16. yüzyılda başlamıştır. İngilizceye en büyük katkısı olanların başında İngiliz şair Shakespeare gelmektedir. Şair 1700 kelimeyi İngilizceye kazandırmıştır. Buna ek olarak da İngiltere’nin diğer ülkelerle yaptığı ticaret İngilizcenin gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Başka kültürlerden eklenen kelimeler İngilizcenin kelime zenginliğini arttırdı. Günümüzde halen İngilizceye sürekli kelimeler eklenmekte ve türetilmektedir. Bu sebeple birçok dilde olan dili koruma ve kontrollü olma İngilizcede yoktur. Buna rağmen İngilizce hala en popüler dildir ve sürekli canlılığını korumaktadır.

 

 

İNGİLİZCENİN YAYILIŞI VE ÖNEMİ

İngilizce evrensel bir dildir. İngilizce günümüzde birçok ülkenin resmi dilidir. Diğer ülkelerde ise ana dilden sonra en çok öğrenilen ve konuşulan dil İngilizcedir. İngilizcenin evrensel dil olmasını sağlayan unsurların başında ABD’nin ticaret için geliştirdiği yöntemler sayesinde İngilizceyi evrenselleştirmesi, 1. Ve 2. Dünya Savaşı’nda yaptığı propagandaların yanı sıra Büyük Britanya’nın kolonileştirdiği topraklar İngilizcenin yayılmasında büyük rol oynamıştır. Ayrıca Amerika’da ortaya çıkan ve düzenlenen jazz, rock n‘roll vs. gibi müzik festivalleri ve bunun yanı sıra Hollywood sektörünün de İngilizcenin yaygınlaşmasında büyük katkı payı olmuştur. Denizcilik ve havacılık sektöründe de İngilizce resmi dildir. İngilizcenin yaygınlaşmasında en büyük katkı paylarından biri internettir. İnternetin Amerika’da öne sürülmesiyle Amerika’nın önemini arttırdı ve bu da İngilizcenin önemini arttıran en önemli faktör oldu. Bilim dünyasında geniş çaplı araştırmalarda ve yayınlarda kullanılması, bilim dünyası için İngilizcenin merkez dil olarak baz alınması, bilimin ve teknolojinin dünya için en önemli rolü oynayan ana etkenler olmasından dolayı İngilizce hala dünya için önemli bir dil olmaya devam etmektedir.

NEDEN İNGİLİZCE ÖĞRENMELİYİZ?

İngilizcenin dünyada halen bu kadar önemli bir dil olması sebebiyle tüm dünyayla bağlantı kurmak için İngilizce kendini ifade etmek, İngilizceye hakim olmak artık en önemli faktörlerden biridir. Dinlediğimiz başka dildeki müzikler, izlediğimiz başka dildeki ve kültürdeki filmler ve diziler, okumak istediğimiz, merak duyduğumuz kitaplar ve konular daha çok kesime ulaşması için İngilizceye çevrilmektedir. İngilizce bilen biri için bu gibi kültürel aktivitelere ulaşması, anlaması daha kolaydır. İngilizce sayesinde iş dünyasının geniş yelpazesinden faydalanmak ve iş dünyasına katılmak bizim için daha kolaylaşacaktır.

İNGİLİZCEDE SEVİYELER

İngilizcede 6 seviye vardır. Bu seviyeler ise A1/A2/B1/B2/C1/C2 seviyeleridir.  A1/A2 temel eğitimi baz alan seviyelerdir. B1/B2 orta düzey eğitimi baz alır. B2 seviyesinin sonunda orta düzey İngilizceye sahip olunur. C1/C2 seviyeleri ise İngilizceye hakim olduğumuz İngiliz veya Amerikalıları net olarak anlayabildiğimiz, kendimizi ifade edebildiğimiz seviyelerdir. A1 ve A2 düzeylerinde ifade etmek istediğimiz basit konuları İngilizce olarak ifade edebiliriz. B1 ve B2 düzeylerinde ise birçok konu hakkında konuşabilir, birçok alanda (iş, eğitim vs.) fikirlerimizi aktarmak istediklerimizi zorlanmadan anlatabileceğimiz seviyelerdir. B1 düzeyi bu duruma bizi hazırlar, B2 düzeyi ise bu hazırlığı tamamlar. Özellikle İngilizcede A1/A2/B1/B2 bu 4 seviye genel İngilizceyi kapsar. Elbette ki her dil birbirleriyle eş düzeyde birebir olarak çevrilemez. Önemli olan anlatmak istediğimizin net olarak ifade edilmesidir. B2 düzey sonu İngilizce tam olarak bunu kapsar. Hiçbir dilin sınırı yoktur, sürekli gelişir, hele ki İngilizce gibi sürekli kelimeler türetilen bir dilse konu. Dili geliştirmek için devamlılık ve istikrar önemlidir. İşte burada araya giren seviyeler İngilizcede C1 ve C2 seviyeleridir. Bu düzeyler İngilizcede kendimizi net olarak ifade ettiğimiz, takılmadan konuşabildiğimiz, İngilizce konuşan birini net olarak anlayabildiğimiz İngilizcedeki son basamak olan düzeylerdir. Bu düzeylerde kişinin hedefleri doğrusunda ilerlemek istediği yer baz alınarak ilerleme sağlanır. Konuşarak net ifade etme ve akademik İngilizceyi iyi bir şekilde kullanmaktır. Birçok alanda ve özellikle uluslararası iş kapısını bize açacak olan İngilizce sınavları TOEIC / IELTS / TOEFL’dır. Bu sınavlarda başarılı olmak isteniyorsa önce orta düzey olan B2 seviyesi bitirilmeli, İngilizce gramer, konuşma, dinleme, okuma, anlama seviyeniz net B2 olmalıdır. C1 ve C2 düzeyinde ise artık bu sınavlar için yoğunlaşabilir ve istediğiniz hedefe ulaşabilirsiniz. İngilizce dünyasına katılmak iş ve eğitim olanaklarınızı arttırmak için İzmir’in en iyi İngilizce kursu, aynı zamanda Türkiye’nin en iyi dil kursu ve Türkiye’nin en iyi online dil okulu olarak nitelendirilen Hacettepe Akademi ile beraber bu yolculuğa başlamaya ne dersiniz?

bottom of page