top of page

Online İlkokul Almanca Kursları

Online Almanca Kursları İzmir Hacettepe Akademi İlkokul Düzeyi Online Almanca Kursları

 

İLKOKUL OKUL DESTEK ONLINE ALMANCA KURSLARI İZMİR HACETTEPE AKADEMİ

İlkokul okul destek kurslarımıza okulda  Almanca dersi gören ve okuldaki notlarını yükseltme amacı olan kursiyerler katılabilmektedir.

 

İLKOKUL ONLINE ALMANCA GENEL DİL KURSLARI İZMİR HACETTEPE AKADEMİ

Bu kursun amacı  Almanca dil bilgisinin öğretilmesi ve okuma, yazma, anlama, konuşma becerilerinin geliştirilmesidir.

 

İLKOKUL ONLINE ALMANCA KONUŞMA KURSLARI İZMİR HACETTEPE AKADEMİ

A2 düzeyinin sonunda olan kursiyerler katılabilmektedir. Bu kursun amacı kursiyerin aktif Almanca kullanımını geliştirmektir.

 

HACETTEPE AKADEMİ UZAKTAN ONLINE ALMANCA KURSU İZMİR

 

UZAKTAN ÖĞRETİM SİSTEMİMİZİN ÖZELLİKLERİ

► ÖĞRETMEN İLE GÖRÜNTÜLÜ VE SESLİ CANLI DERSLER

► TAHTA KULLANIMI

► PDF, WORD, EXCEL, JPG… DOSYA YÜKLEME VE PAYLAŞMA

► KAYBAK KİTAP ÜZERİNDE İŞLEM YAPABİLME

► SES DOSYASI YÜKLEME VE DİNLEME

► VIDEO YÜKLEME VE İZLEME

► KAYIT EDİLEN DERSLERİ TEKRAR AMACI İLE İZLEYEBİLME

 

ONLINE ALMANCA KURSU HAKKINDA BİLGİ ALMA

 

Kurumumuz ile ilgili detaylı bilgiyi kurum müdürlerimiz, müdür yardımcılarımız veya yönetici asistanlarımızdan yüz yüze, telefon aracılığı veya sosyal medya hesaplarımızdan iletişim kurarak öğrenebilirsiniz, web sitemizden bilgi talep formu doldurarak yetkililerimizin sizleri aramasını isteyebilirsiniz. Kurumumuzda eğitim danışmanı ve sekreter statüsünde yetkili olmayan ve inisiyatif hakkı tanınmayan personel bulunmamaktadır. Sizlere bilgi veren personellerimiz yetkili kişiler olup eğitim süreniz boyunca bulunacağınız taleplerde kurum kuralları dahilinde inisiyatif sahibi kişilerdir. Kurumumuzdan bilgi aldığınızda sizler kesin karar verene kadar telefon ile tekrar aranmaz, rahatsız edilmezsiniz. Kurum işleyişimizin tanıtımını yapar sizlerin talebi doğrultusunda süreci devam ettiririz.

 

ONLINE ALMANCA KURSLARIMIZDA GRUP SAYILARIMIZ

Kurumumuzda Almanca programları birebir özel ders veya sosyal hayatta iletişimde olan (iş arkadaşı, okul arkadaşı, aile bireyleri, ...) kişilerden oluşturulan 2,3 en fazla 4 kişilik özel gruplarda verilmektedir.

 

NEDEN ALMANCA KURSLARIMIZDA 4 KİŞİ ÜZERİNDE GRUP OLUŞTURMUYORUZ?

1- Almanca eğitimi kişisel özelliklere göre ilerleyen bir süreçtir. Kursiyerin Almanca seviyesi, algı düzeyi, hafıza eğilimi, dikkat dağınıklığı ölçüsü, yabancı dil öğrenim yeteneği Almanca öğretim programı için belirleyici niteliklerdir.

Aynı Almanca seviyesinde, yakın algı ve dikkat düzeylerine sahip, kaç kişi olabilir? Bu sorunun cevabı birçok kişi tarafından kabul edileceği üzerine "nadirdir".

Almanca kurslarında 10-15 kişilik bir sınıfı oluşturmak düşünülenden çok daha zordur. 10-15 kişilik gruplar oluşturulurken kursiyerlerin algı düzeyi, dikkat dağınıklık ölçüsü, hafıza eğilimi önemsenmeden, Almanca öğretmenini tanıma fırsatı sunulmadan farklı seviyelere sahip kişiler aynı gruplara alınabilmektedir; tüketici hakları kanununa aykırı olmasına rağmen cayma hakkı tanınmayan sözleşmeler imzalatılmaktadır. Aksi takdirde Almanca kurslarında grup oluşumu imkansızdır. Bu eğitim sisteminin okul eğitimlerinden hiçbir farkı kalmamaktadır.

Okullarda almış olduğunuz Almanca eğitimi sonunda ulaşmış olduğunuz Almanca seviyesi ile 10-15 kişi içerisinde alacağınız eğitim sonunda da ulaşabileceğiniz eğitim seviyesi aynıdır!

Kurumumuzda Almanca öğretim sürecinde bire bir özel ders sisteminde sizlere özel programlar hazırlandığı için öğrenmeden ilerleme şansınız bulunmamaktadır. En fazla 4 kişiye kadar oluşturduğumuz Almanca özel grupların sosyal çevrenizden oluşturulması nedeniyle çekinme duygusundan uzak, iletişim kurabildiğiniz kişilerle rahat bir öğrenim sürecine sahip olursunuz.

4 kişiye kadar olan Almanca gruplarımızda öğretmenlerimiz her kursiyerle ayrı ayrı ilgilenebilmektedir. Kursiyerlerimiz ders sonunda "Anlamayan var mı?" sorusu ile karşılaşmazlar. Çünkü Almanca öğretmenlerimiz kimin anlayarak öğrendiğini kimin anlamadığını birebir gözlemlemekte ve anlaşılmayan konuları farklı metot ve kaynaklarla öğretmektedirler.

Online kurslarda, öğrenim sürecinin kesintisiz olması için derse adapte olmak önemlidir. İnternet altyapıları değerlendirildiğinde kalabalık gruplarda sistemden düşen kursiyer sayısının fazla olması kaçınılmazdır. Kişi sayısı ne kadar az olursa ders verimi o derece artmaktadır.

 

ALMANCA KURSLARINDA KALABALIK GRUP EĞİTİMLERİNİN HİÇ Mİ FAYDASI YOKTUR?

Elbette vardır. Almanca öğrenim süreci B2 seviyesinin sonuna ulaştığında Almanca dil bilgisi eksiğiniz kalmamış sayılır. Almanca B2 seviyesi sonunda konuşabilir düzeye ulaştığınız için bu seviyeden sonra grup dersleri içerisinde sürekli Almanca pratik yapmanız ilerleme kaydetmenize yardımcı olacaktır.

 

ALMANCAYI AKTİF KULLANMAK İÇİN:

1-İmkan varsa Almanca konuşulan ülkelerde bulunmanız, imkanınız yok ise Almanca konuşan arkadaşlar edinmeniz tavsiye edilir. Bu imkana da sahip değilseniz Almanca kurslarında kalabalık gruplar içinde Almanca pratik eğitimden faydalanabilirsiniz.

 

2- Almanca kurslarının işleyişi ticari olarak değerlendirildiğinde sınıftaki kişi sayısı ne kadar fazla olursa kurum o kadar kar elde eder. Ticareti ön plana alan Almanca kurslarında 10-15 hatta 20 kişiye kadar sınıf oluşturulmaktadır. Bizler eğitim kalitesini ön planda tutarak ticareti ikinci plana almaktayız. Önceliğimiz kurumumuza güvenen kursiyerlerimizi istemiş oldukları Almanca öğrenim hedeflerine ulaştırmaktır.

 

ONLINE ALMANCA EĞİTİM PROGRAMI SÜRESİNİN BELİRLENMESİ

Eğitim süreleri kursiyerlerimizin istemiş olduğu program, seviyeleri, hedefleri doğrultusunda belirlenmektedir. Normal Almanca programlarına katılan kursiyerlerimiz ortalama 6 ay - 8 ay gibi kısa bir sürede 3 veya 4 seviye eğitimi tamamlamaktadırlar.

 

ALMANCA ÖĞRETMENİNİZİ BELİRLEME, ÜCRETSİZ ALMANCA DENEME DERSİ VE SEVİYE BELİRLEME

Kurumumuzdan Almanca kurslarımız hakkında bilgi aldıktan sonra kayıt olmak istediğinizde önce ücretsiz Almanca deneme dersi yapılmaktadır. Ücretsiz Almanca deneme dersi gerçekleştirilmeden sözleşme imzalatılmaz! Deneme dersi planlanmadan önce yüz yüze veya telefon aracılığı ile Almanca deneme dersi talep formu doldurulmaktadır. Kursa kayıt olmanız halinde gelebileceğiniz günler ve saatler, eğitim durumunuz, hedefiniz gibi bilgiler talep edilmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda belirtmiş olduğumuz gün ve saatlerde sizlere en verimli eğitimi sunabilecek Almanca öğretmeni belirlenerek deneme dersi günü ve saati sizlere bildirilmektedir. 45 dakika süren bire bir Almanca deneme dersi gerçekleştirilir ve ders sonunda öğretmeniniz net Almanca seviyenizi belirler. Sizler de öğretmeninizin anlatım tekniğini görerek iletişim kurup kuramayacağınızı değerlendirmiş olursunuz. Almanca öğretmeniniz ile iletişim kurabildiğinizi, verim alacağınızı düşünmeniz ve öğretmenimizin sizleri hedefe ulaştırabileceğini beyan etmesi üzerine istemiş olduğunuz gün ve saatler doğrultusunda Almanca kurs programınız hazırlanır.

 

ALMANCA ÖĞRETMEN KADROMUZ

Almanca öğretmeni alımı yapılırken, diploması, adli sicil kaydı, sağlık raporu ve referansları istenir. Bu belgeleri ibraz eden öğretmenlerden kurumumuzun değerlendirme kuruluna ders anlatımı yapması istenir. Başvuru yapan öğretmenin öğretim tekniklerini gözlemleyen kurulumuz değerlendirmelerini kurum müdürümüze sunar. Bu aşamaları geçen öğretmenlerin belgeleri ilçe milli eğitim müdürlüğüne iletilerek güvenlik soruşturması yapıldıktan sonra Almanca öğretmeni atama belgesi alınır ve resmi olarak göreve başlarlar. Öğretmenlerimizin yüzde doksanı Türk, yüzde onu yabancı uyruklu Türk vatandaşıdır.

 

ALMANCA KURSLARINDA YABANCI ÖĞRETMEN AÇIKLAMASI:

Bir yabancı öğretmenin MEB' e bağlı kurumlarda görev alabilmesi için denklik belgesinin bulunması, kurumda en az beş kadrolu Türk personelin çalışması gerekmektedir. Bu şartların sağlanması halinde çalışma bakanlığına müracaat edilir. Müracaat sonrasında onay bir ile altı ay arasında çıkmaktadır. Bu süreçten sonra kurum, yabancı uyruklu öğretmenin MEB ataması için başvuruda bulunabilir. Kısacası yabancı Almanca öğretmeninin göreve başlama süresi iki ile yedi ay arasında değişmektedir.

 

1- Almanca kurslarında çalışan Almanca öğretmen sayıları göz önünde bulundurulduğunda bir veya en fazla iki yabancı öğretmen çalıştırabilirler!

2- Dönem başlangıcında anlaşma sağlanan yabancı Almanca öğretmeninin onayı için iki ile yedi ay beklenmesi gerekmektedir!

3- Yabancı öğretmenin bölüm mezunu olması ve YÖK' ten denklik belgesi alması gerekmektedir.

Bu şartlar değerlendirildiğinde yabancı Almanca öğretmenlerinin yabancı dil kurslarında çalışabilmesi ne ölçüde mümkündür? Yabancı öğretmenin maaş talebi ne kadar olur? Bu sorular sizlere kurumumuzda neden yabancı öğretmen olmadığı sorusunun yanıtını vermektedir. Kurumumuzda ataması olmayan, kaçak personeller çalıştırılmamaktadır. Buna karşın ülkemizde evlilik yaparak T.C. vatandaşlığına geçmiş yabancı uyruklu branş öğretmenleri de bulunmaktadır. Kadromuzda bu şekilde T.C. vatandaşlığına geçmiş yabancı uyruklu öğretmenlere yer verilmektedir. Ancak sayıları her yıl değişkenlik gösterir. T.C. vatandaşı olmaları nedeniyle yabancı öğretmen olarak lanse edilmezler.

Bir diğer husus ise, B2 seviyesine kadar yabancı Almanca öğretmenlerinin anlatımından sonuç alabilmeniz için çok uzun süreler gerekmektedir. Ancak tecrübeli Türk öğretmenler ile dil kıyaslaması yapılarak B2 sonuna kadar kısa sürede Almanca dil bilgisi, okuma, yazma alanlarında hızlı bir şekilde ilerleyebilir, yurt dışına gittiğinizde tüm ihtiyaçlarınız karşılayabilecek Almanca konuşma becerisine sahip olabilirsiniz. Yabancı öğretmenlerden en verimli eğitimi B2 seviyesinden sonra alabilirsiniz ki Almanca B2 seviyesi sonrasında pratik gelişimi için önem sırası "Neden dört kişi üzerinde grup oluşturmuyoruz?" başlığı altında belirtilmiştir.

 

ONLINE ALMANCA KURS GÜNLERİNİ VE SAATLERİNİ BELİRLEME

Ders programları sizin talep etmiş olduğunuz gün ve saatler göz önünde bulundurularak kurum ile ortak planlanır. Bu planlama günlük programlarınızı, mesailerinizi, sosyal etkinliklerinizi etkilemeyeceği için derse adapte olma oranınızı artırmaktadır.

 

ONLINE ALMANCA KURSLARIMIZDA ÜCRET BELİRLEME - ÖDEME ŞEKİLLERİ

Almanca kurs ücretleri kursiyerlerimizin seviye ve hedefleri doğrultusunda, almaları gereken eğitim programı ve süresine göre belirlenir. Ödemeler banka havalesi ile aylık taksitler, ofiste ödeme ile aylık taksitler, kredi kartına taksit veya peşin ödeme şeklinde gerçekleştirilebilmektedir.

 

KAYIT İŞLEMLERİ - GEREKLİ BELGELER

Ücretsiz online Almanca deneme dersi sonrasında kayıt olmaya karar vermeniz halinde tüketici hakları kanunu da göz önünde bulundurularak hazırlanan sözleşmeniz mail ile tarafınıza iletilir, onayınız alındıktan sonra kayıt işleminiz gerçekleşmiş olur.

KAYIT OLMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER:

1-Kimlik fotokopisi

2-Öğrenim belgesi veya diploma fotokopisi

 

ALMANCA KAYNAK BELİRLEME

Kişiye özgü öğretim metodu ile eğitim verdiğimiz için kurumumuzun anlaşmalı olduğu bir yayın evi bulunmamaktadır. Her kursiyere Almanca seviyesi ve hedefi doğrultusunda farklı kaynaklardan eğitim verilmektedir. Belirlenen sabit kaynağın alımı kursiyerlerimize, öğrenim süresince kullanılacak ek materyallerin tamamı kurumumuza aittir.

 

ALMANCA KURSLARIMIZDA DEVAMSIZLIK HAKKI

Tüm kursiyerlerimize kayıt oldukları Almanca kurs programı üzerinden %10 devamsızlık hakkı sunmaktayız. Ders gününden bir gün önce derse gelemeyeceğini bildiren kursiyerlerimiz ders haklarını kaybetmezler. Yapılamayan ders kendi öğretmeni ile uygun bir günde veya program sonuna eklenerek telafi edilir.

Kurumumuzda kişiye özgü dersler uygulandığı için kursiyerlerimiz devamsızlık yapsalar dahi ders işlenmediğinden konu kaybı yaşanmaz.

 

 

ALMANCA KURSLARIMIZDA KAYIT DONDURMA HAKKI

Kursiyerlerimiz herhangi bir sebepten dolayı bir ay ve üzeri sürede derslere devam edemeyecekler ise idari birime dilekçe sunarak kayıt tarihleri itibariyle bir yıl içerisinde programlarını tamamlamak üzere kayıt dondurabilirler.

 

ALMANCA KURSLARIMIZDA PROGRAM DEVİR HAKKI

Kursiyerlerimiz derslerine devam edemeyecekleri durumda idari birime dilekçe sunarak kalan sürelerini üçüncü şahıslara devredebilirler.

 

ALMANCA KURSLARIMIZDA ÖĞRETMEN DEĞİŞİKLİĞİ HAKKI

Kursiyerlerimiz herhangi bir sebepten dolayı öğretmen değişikliği talep ederlerse; kurum idari birimimize gerekçe bildiren dilekçe sunarak öğretmen değiştirme hakkına sahip olabilirler.

 

ALMANCA KURSLARIMIZDA KAYIT İPTAL HAKKI

Tüm kursiyerlerimiz tüketici hakları kanunu ilgili maddesi gereğince kayıt iptal etme hakkına sahiptir. Ödenmesi gereken tutar, kursiyerin almış olduğu ders sayısı ile kurumumuzun il milli eğitim müdürlüğüne iletmiş olduğu saat ücreti çarpımı ile hesaplanır. Kursiyerler fazla ödeme yapmış ise fazla ödenen tutar iade edilir.

 

 

İDARİ BİRİM KURALLARI

Kurumumuzda tanıtım, deneme dersi planlama, ders günleri ve saatlerini planlama, ders ve devamsızlık takipleri, ek ders talepleri, ders iptal talepleri, program değiştirme talepleri, öğretmen değişikliği talepleri, kayıt dondurma talepleri, kayıt iptal talepleri, hak devri talepleri, vb. tüm işlemler idari birimimiz tarafından yapılmakta, öğretmenlerimize programlama sorumluluğu verilmemektedir. Öğretmenlerimiz sadece idari birimin hazırlamış olduğu program dahilinde kursiyerlerine ders vermekle yükümlüdür. Öğretmenlerimizin özel hayat konforlarını sağlamak ve mesai harici sorumluluk verilmemesi, eğitim sürecinin idari birim denetiminde olması adına kursiyerlerimiz ve öğretmenlerimizin özel iletişim bilgilerini paylaşmamaları gerekmektedir. Kursiyerlerimiz tüm taleplerini idari birimimize ileterek yetkili kişiler ile sonuçlandırmakla yükümlüdür.

 

 

MEB ONAYLI ALMANCA SERTİFİKASI - ALMANCA SEVİYE BELGESİ

2019 yılında MEB sertifika düzenleme şartları değişmiştir;

 

1- MEB ONAYLI ALMANCA SERTİFİKASI

Bu sertifikayı alabilmeniz için seviyenizi yine MEB onaylı bir Almanca sertifikasını veya üniversite hazırlık sınıfı notlarınız gibi resmi geçerliliği olan belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir. Bu tür belgeye sahip iseniz bitirdiğiniz seviyeden başlayarak C2 sonuna kadar kayıt olmuş olduğunuz kurumda eğitim almanız gerekmektedir. Bu tür belgeniz yok ise seviyeniz ne olursa olsun A1 seviyesinden başlayarak C2 seviyesi sonuna kadar kayıt olmuş olduğunuz kurumda eğitim almanız gerekmektedir. C2 düzeyi bitiminde bağlı bulunulan il milli eğitim müdürlüğünün belirlemiş olduğu tarihlerde Almanca sınavına girmeniz ve bu sınavda başarılı olmanız halinde MEB onaylı Almanca sertifikası edinebilirsiniz.

 

2- ALMANCA SEVİYE - KATILIM BELGESİ

Kayıt olmak istediğiniz kurumun yapmış olduğu seviye tespit sınavı sonrasında belirtilen seviyeden başlayarak istediğiniz seviyeye kadar eğitim almanız halinde kurumların sizlere vermiş olduğu belgelerdir. Geçerliliği sunacağınız kurumların inisiyatifindedir.

 

ULUSLARARASI ALANDA GEÇERLİ ALMANCA SEVİYE BELGESİ ALMAK İSTİYORSANIZ!

 

Her dilin kendine ait uluslararası geçerliliği olan seviye belirleme sınavları bulunmaktadır. Sınavlarla ilgili detaylı bilgiyi web sitemizde ulaşabilirsiniz.

 

 

2005 yılından bugüne, İzmir Almanca kursları arasında kişiye özgü Almanca öğretim modeli ile bire bir Almanca özel ders ve maksimum dört kişilik özel gruplarda Almanca kurs programları hazırlayan kurumumuz, İzmir Almanca kursları arasında, ücretsiz deneme dersini başlatan ilk Almanca kursudur. Hacettepe Akademi Almanca kursları, Almanca kursuna kayıt olmak isteyen tüm kursiyer adaylarına 2005 yılından itibaren ücretsiz deneme dersi yapmadan, öğretmenlerini tanımadan sözleşme imzalamamalarını önererek İzmir’de faaliyet gösteren diğer Almanca kurslarının da ücretsiz deneme dersi vermelerine öncülük etmektedir.

Uzaktan online Almanca kursu verebilmek için 2019 yılında alt yapı çalışmalarını başlatan Hacettepe Akademi Almanca kursları, 2020 yılında 15. yılında kendine özgü olan Almanca kurslarına uyarlanmış uzaktan eğitim, uzaktan öğretim sistemi ile online Almanca derslerine başlamıştır.

 

 

 

YABANCI DİL ÖĞRENMENİN ÖNEMİ

Kendi ana dilimize ek olarak ikinci bir yabancı dil öğrenmek ana dilimizi daha iyi anlamamızı sağlar. Başka bir dili öğrenirken kendi ana dilimizle öğrendiğimiz yabancı dili karşılıklı sentezleyerek ve analiz yaparak iki dil arasındaki bağlantıyı kurarak kendi ana dilimizi de daha iyi yerlere taşırız. Kendi ana dilimizi öğrendiğimiz yabancı dille karşılaştırarak cümle kurmayı ve yabancı dili anlamayı daha da kolaylaştırmayı kendimiz için sağlamış oluruz. Elbette ki diller ve kültürler birebir aynı değildir. Ama ana dilimizdeki ve öğrendiğimiz dil arasındaki ortak yerleri keşfettiğimizde yabancı dili öğrenmek bizim için daha da kolay olur ve bu da kendi ana dilimizi daha iyi keşfetmemizi, ana dilimize daha çok hakim olmamızı sağlar. Başka bir dil öğrenmenin diğer faydası da sağlık için önemidir. Yeni bir dil öğrenen ve bunu geliştiren insanlarda demans ve alzeimer daha az görülmektedir. Çünkü yaşlandıkça her ne kadar fiziksel aktiviteye ihtiyacımız varsa, zihinsel aktiviteye de ihtiyacımız vardır. Başka bir yabancı dil öğrenmek dikkati ve odaklanmayı arttırır çünkü bilmediğimiz bir dili yazarken yazımına ekstra dikkat etmek zorunda kalırız, bu da detaylı incelemeyi ister. Konuşurken, dinlerken dikkatli bir şekilde o kelimeyi duymaya ve konuşmaya çalışırız, bu da odağımızın ve dikkatimizin artmasına katkı sağlar. Yabancı dil bize farklı kültürlerin kapılarını açar. O ülkenin dili sayesinde ülkenin kültürünü daha iyi öğrenir, ülkedeki insanlarla rahat iletişim kurmamızı sağlar. Rahat iletişim de kendini ifade ettikçe kişideki özgüveni arttırır.  Aynı zamanda o dildeki filmleri, müzikleri, kolay bir şekilde izleyebilmenizi, dinleyebilmenizi, anlayabilmenizi sağlar. Günümüzde artık iş dünyası için yabancı dil bir zorunluluk haline gelmiştir, bu sayede yabancı dil aynı zamanda birçok işte çalışabilme imkanını bize sunar. Bu dünyayı bize kolay yoldan açabilecek dillerin arasında Almanca gelmektedir.

 

ALMANCA ÖĞRENİMİ

Türkiye’deki insanların zamanında iş için göç ettiği kendileri için daha fazla imkan buldukları Almanya, dünyadaki en güçlü ülkeler arasında yer almakta ve kendi ülkesi haricinde bir çok lehçesinin bulunduğu Avusturya, Belçika gibi ülkelerde de varlığını hala sürdüren Almanca, İngilizceden sonra öğrenilmesi gereken ikinci yabancı dil kategorisinin başlarında gelen bir dildir. Peki, Almancayı öncelikli dil olarak gösteren önemli faktörler nelerdir?

 

ALMANYA VE ALMAN KÜLTÜRÜ HAKKINDA

Orta Avrupa’da yer alan Almanya’nın etrafındaki komşu ülkeler: Hollanda, Danimarka, Fransa Polonya, Çek Cumhuriyeti, Belçika ve Lüksemburg’dur. Almanya’daki en büyük şehirlerin başında ise başkent ve eyalet olan Berlin gelir ve Berlin’in ardından gelen büyük şehirler Hamburg, Köln ve Münih’tir. Almanya dünyada en büyük göç alan ikinci ülke olması sebebiyle Avrupa Birliği’ndeki en fazla nüfusa sahip olan ülkedir. Alman halkının kökenleri Cermen halkından gelmektir. Bu halk Fransa-Prusya Savaşı sonucunda ulusal devlet haline ilk kez geldi. Almanya federal parlamenter bir cumhuriyettir, 16 eyalete sahip olan 2. Dünya Savaşı’nın sebep olduğu yıkıma rağmen, günümüzde yüksek yaşam kalitesi, ekonomisinin güçlülüğüyle bilinen Almanya, G8, NATO ve Birleşmiş Milletler içerinde yer almaktadır. Almanya’daki yaşanabilir, refah, önde gelen şehirler ise Berlin, Münih, Hamburg, Mannheim, Köln’dür.

Berlin denildiğinde ilk akla gelenlerden biri Berlin Duvarı’dır. 1989’a kadar Berlin, Doğu ve Batı Berlin olarak ayrı ayrı yönetilmişti. Berlin’de birçok kültürel etkinlikler düzenlenmekte. Berlin dünyada çok fazla göç alan şehirlerdendir. Üniversite, müze, parklar, katedraller gibi yapılarla turistlerin dikkatini çekmektedir. Berlin’deki üniversitelerden birkaçı: Berlin Özgür Üniversitesi, Berlin Teknik Üniversitesi, Berlin Sanat Üniversitesi, Berlin Ekonomi ve Hukuk Okulu’dur. Bergama Müzesi, Yahudi Müzesi, Çağdaş Sanat Müzesi vs. Berlin’de bulunan müzelerdendir. Dini yerler bakımından öne çıkan yerler ise Berlin Katedrali, St. Hedwig Katedrali, Azize Meryem Kilisesi, Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi’dir. Parklar ve bahçeler bakımından zenginliğini koruyan Berlin’de, Treptower Park, James-Simon-Park, Goethe Park’ları bunlara en güzel örneklerdendir. En çok tercih edilen ve önemini koruyan şehirlerden biri olan Münih de ise BMW Müzesi, dünyadaki en büyük bilim ve teknoloji müzesi Deutsches Museum, alışveriş için öne çıkan Maximilan Caddesi, Münih’te merkez nokta olarak görülen meydan Marienplatz’dır. St. Peter Kilisesi ise Münih’in en eski ve tarihi kiliselerinden biridir. Bir Berlin kadar olamasa da yaşam açısından tercih edilen şehirlerin arasında Hamburg gelmektedir. Hamburg ise havacılığı ve dış ticaretiyle öne çıkan şehir olmuştur. Kalabalık nüfusa sahip olan Hamburg, ulaşım açısından sıkıntılı olsa da İstanbul’a kıyasla daha sakin bir şehirdir. Mannheim şehri ise kendisinin önemini özellikle sanayi ve kimya alanında göstermektedir. Bremen Mızıkacıları olarak bildiğimiz fabldaki Bremen, Almanya’daki şehirler arasında yer alır.

Alman kültüründe ise önemli olarak görülen günler ve kutlamaların başında Noel, Paskalya Bayramı, Noel Öncesi Aziz Martin Günü, Geleneksel Ekim Festivali, Faşing gelmektedir. Almanya mutfağında ise patatesin, etin önemi büyüktür. Bratkartoffeln, Şinitzel, Kartoffelpuffer Alman yemeklerinden birkaçıdır. İngilizlerdeki çay kültürü Almanlarda pasta kültürü olarak karşımıza çıkmaktadır. Almanya’da içecek olarak bira önde gelen içeceklerdendir. Dunkel, Münchner Bier, Helles Münih’te üretilen biralardandır. Münchner Bier sadece Münih’te üretilmekte ve Ekim Festivali’nde sık tüketilen biradır. Alman halkı ise disiplinli, çalışkan bir halk olarak karşımıza çıkmaktadır. Alman dilinin taşıyıcısı olan önde gelen isimleri: İncil’i Almancaya çeviren Luther, Goethe, Stefan Zweig, Franz Kafka’nın yanı sıra, Herman Hesse, Günter Grass, Thomas Mann, Heinrich Böll başarılarını Nobel Edebiyat Ödülü ile taçlandırmışlardır. Karl Marx, Friedrich Hegel, Friedrich Nietzsche felsefe alanında karşımıza çıkan önemli isimlerdirler.

 

ALMANCA HAKKINDA

Almanca, Cermen dillerinde ve tıpkı İngilizce gibi Hint-Avrupa dilleri kategorisinde bulunmaktadır. Almancaya en büyük katkısı olanlardan biri de Grimm Kardeşlerdir. Sindirella, Hansel ve Gratel vb. masalların yazarı olan Grimm Kardeşlerin eserleri o dönemin kralı olan Kral Verner tarafından yasa haline getirildi. Bu yasa da Grim Yasası olarak geçmektedir. İngilizcede German olarak geçen Almanca kelimesi 786 yılına kadar resmileşmemiştir. Temelleri Orta Çağ’a uzanan Almancanın resmi dil olarak kullanıldığı başlıca ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Lihtenştayn ve Lüksemburg ve İsviçre’dir. Almancada lehçe çeşitliliği vardır, bulunduğunuz yerlere göre bu lehçeler değişkenlik göstermektedir. Diğer dillerde olduğu gibi elbette Almanca da başka dillerden etkilenmiştir. Özellikle Latince ve İngilizcenin etkileri Almancada görülmektedir. Her bir dil başka dillerden etkilenme özelliğine sahip olsa bile kültürel yapı sebebiyle diğer dillerden farklı yapılara sahip özellikleri vardır. Almancanın dil yapısına gelindiğinde İngilizceden farklı olarak tıpkı Türkçedeki gibi ü ve ö harflerinin bulunmasıdır. Hem Türkçede hem İngilizcede kelimelerin cinsiyetleri yok iken Almancada isimlerde cinsiyet kavramı (eril, dişil, nötr) vardır. Ayrıca ismin halleri olarak Almanca gramer yapısında nominativ, akkusativ, genitiv, dativ vardır. Almancaya da yeni kelimler eklenmekte fakat İngilizce gibi Almanca sürekli değişime uğrayan ve değişime açık bir değildir. Bunun yanı sıra Almancanın popülerliğini koruması ve dünyada en çok konuşulan dil on dil arasında yer almasının başka nedenleri de vardır.

 

ALMANCANIN YAYILIŞI VE ÖNEMİ

Dünyada bu kadar söz sahibi olan Almancanın önemini bilim, teknoloji ve ticaretteki baskınlığından anlamaktayız. Geçmişten beri bilimin birçok dalıyla ilgilenen Almanların öne çıkan bilim insanlarından şüphesiz aklımıza Görelilik Kuramı ile bilinen Albert Einstein ilk sıralarda gelecektir. Röntgene adını veren Nobel ödüllü fizikçi Wilhelm Conrad Röntgen, 1901 yılında kimyada Nobel ödülüne sahip olan Hermann Emil Fischer, calculusü bulan Gottfried Leibniz, Avrupa’yı matbaa ile tanıştıran Johannes Gutenberg, jeoloji alanında ise Kıtaların Kayması kuramını tespit eden ve ortaya atan Alfred Wegener adlı bilim insanları bütün bilim dünyasında çığır açan bilim insanlarıdır. Sanayi Devrimi ile buharın kullanılması, buharlı makinelerin ortaya çıkması otomobil dünyasının ortaya çıkmasına yol açmıştır. Otomobilin etkinliği özellikle 2. Dünya Savaşı’ndan sonra artmıştır. Otomotiv alanında Henry Ford’un üretimi olan Ford arabaları aklımıza gelse de arabanın en önemli parçası olan ilk motorun geliştirilmesi Alman mühendis tarafından olmuştur, bu mühendisin adı ise Gottlieb Daimler’dir. İlk otomobilin üretiminin kaynağı kimin tarafından olduğu tam olarak bilinmemesine karşın Karl Benz tarafından üretilen otomobil tarihte üretilen ilk otomobil olarak kabul görmüştür. Teknoloji dünyasına çığır açan otomobil insanların hayatını kolaylaştıran en önemli buluş olması sebebiyle günümüzdeki önemini hala korumaktadır. Alman otomobil markaları ise Volkswagen, Audi, Mercedes-Benz, BMW, Porsche, Opel’dir. Son zamanlarda bütün dünyaya etkisi olan Corona salgını için Özlem Türeci ve Uğur Şahin tarafından üretilen Biontech aşısı da Almanya’da bulunmuştur. Dünyaya bu büyük katkıları olan Almanya ve Almanca bu sebeple hala önemini korumaya devam etmektedir.

NEDEN ALMANCA ÖĞRENMELİYİZ?

Dünyaya bu kadar katkısı olan Almanya, Türkiye’ye en çok ihracat yapan ülkelerden biridir. Türklerin çoğunlukta olduğu ülkelerin başında da Almanya gelmektedir. Şu an Almanya halen Türkiye’den ve diğer ülkelerden göç almaya devam etmektedir. Eğer Alman kültürüyle ilgileniyorsak Alman kültürüne ait olan konuları daha iyi öğrenmek için Almanca bilmek bize fayda sağlayacaktır. Hayatımızda önemini koruyan bilim ve teknoloji meslek alanlarını ve aynı zamanda yaşamı da kapsamaktadır ve Almanya ve Almanca da görüldüğü üzere bu alanda baskın olan ülkelerden ve dillerdendir. Kendi gelişimimiz ve daha iyi iş imkanı, aynı zamanda Avrupa’daki ülkelerden birini ziyaret etme fırsatını bulduğumuzda zorluk çekmeden kendimizi ifade etmekte ve Almanca konuşan birini daha iyi anlamak için Almanca bilmenin büyük faydasını sağlama yolunda Almancayı kendimize kazandırmalıyız.

ALMANCADA SEVİYELER

Almancada 6 seviye vardır. Bu seviyeler: A1/A2/B1/B2/C1/C2’dir. A1 ve A2 temel eğitimi kapsamaktadır. B1 ve B2 orta düzey Almanca seviyeleridir. B2 seviyesinin sonunda orta düzey Almancaya sahip olunur. C1 ve C2 düzeyleri ise Almancaya hakim olduğumuz Almanca konuşan kişileri net olarak anladığımız, kendimizi ifade edebildiğimiz seviyelerdir. A1 ve A2 düzeylerinde ifade etmek istediğimiz basit konuları Almanca olarak ifade edebiliriz. B1 ve B2 düzeylerinde ise birçok konu hakkında konuşabilir, birçok alanda (iş, eğitim vs) fikirlerimizi aktarmak istediklerimizi zorlanmadan anlatabileceğimiz seviyelerdir. B1 düzeyi bu duruma bizi hazırlar, B2 düzeyi ise bu hazırlığı tamamlar. Özellikle Almancada A1/A2/B1/B2 bu 4 seviye genel Almancayı kapsar. Elbette ki her dil birbirleriyle eş düzeyde birebir olarak çevrilemez. Önemli olan anlatmak istediğimizin net olarak ifade edilmesidir. B2 düzey sonu Almanca tam olarak bunu kapsar. Hiçbir dilin sınırı yoktur, sürekli gelişir, İngilizce gibi Almanca sürekli değişime uğrayan dil olmasa da Almanca da bu gelişimden nasibini alır. Dili geliştirmek için devamlılık ve istikrar önemlidir. İşte burada araya giren seviyeler Almancada C1 ve C2 seviyeleridir. Bu düzeyler Almancada kendimizi net olarak ifade ettiğimiz, takılmadan konuşabildiğimiz, Almanca konuşan birini net olarak anlayabildiğimiz Almancadaki son basamak olan düzeylerdir. Bu düzeylerde kişinin hedefleri doğrusunda ilerlemek istediği yer baz alınarak ilerleme sağlanır. Konuşarak net ifade etme, ileri düzey ve akademik Almancayı iyi bir şekilde kullanmaktır. Birçok alanda ve özellikle uluslararası iş kapısını bize açacak olan Almanca sınavları ise TESTDAF, TELC, GOETHE sınavlarıdır. Bu sınavlarda başarılı olmak isteniyorsa önce orta düzey olan B2 seviyesi bitirilmeli, Almanca gramer, konuşma, dinleme, okuma, anlama seviyeniz net B2 olmalıdır. C1 ve C2 düzeyinde ise artık bu sınavlar için yoğunlaşabilir ve istediğiniz hedefe ulaşabilirsiniz.  Almanca dünyasına katılmak iş ve eğitim olanaklarınızı arttırmak için İzmir’in en iyi Almanca kursu, aynı zamanda Türkiye’nin en iyi dil kursu ve Türkiye’nin en iyi online dil okulu olarak nitelendirilen Hacettepe Akademi ile beraber bu yolculuğa başlamaya ne dersiniz?

bottom of page