İzmir Almanca Kurslarında Yaşanan Sorunlar

İzmir Almanca Kurslarında Yaşanan Sorunlar

Kursiyerlerimizin büyük bir bölümü, 10-15 kişilik Almanca gruplarında öğrenim görmüş ve Almancayı öğrenememiş kişilerden oluşmaktadır.

İzmir’de farklı kurumların karma gruplarında Almanca kursu alan arkadaşlarımızla paylaşmış olduğumuz sorunlar;

1- Almanca seviye tespit sınavına girdim, Almanca seviyemin A2 olduğu söylendi ancak kayıt yaptırdıktan sonra derslere başladığımda grubun, seviyemin altında olduğunu gördüm. Başka kurumlarda Almanca seviye tespit sınavına girdiğimde B1 düzeyinde çıktım. Kayıt iptal etmek istediğimde iptal hakkımın olmadığı Almanca kurs ücretini ödemem gerektiği söylendi. Hem zamanımdan hem birikimimden oldum. Almanca kursunda hiçbir şey öğrenemedim.

BİLGİLENDİRME: Toplumumuzun geneli  “tez canlılık” olarak nitelendirdiğimiz psikolojik özelliği taşımaktadır. Kısa sürede, istediği her şeyin olmasını, kısa sürede hedefine ulaşmayı arzular. Bu bağlamda İzmir’de Almanca kurslarının kayıt aşamalarında Almanca kursuna kayıt yaptırmak isteyen kursiyer, derslerinin hemen başlamasını istemekte ve 3 – 4 hafta bekleme süresini kabullenmemektedir. Bu durum, İzmir’deki Almanca kurslarını doğru olmayan bir davranış içerisine sürüklemektedir. Aynı seviyede, aynı gün ve saatlerde Almanca kursu almak isteyen kişilerden grup oluşturmak kolay değildir. Bunun için Almanca kursu veren kurumlar kar oranlarını yüksek tutmak ve kursları bir an önce başlatarak kursiyer kaybının önüne geçmek için seviyeniz oluşturulan Almanca grubuna uymasa da seviyenizi yanlış belirterek mevcut olan gruba dâhil edebilmektedir. Kayıt iptali konusunda MEB yönetmeliği nettir. Kursiyer kayıt iptali isterse, kaydolmuş olduğu program ücretinin % 10’unu Cayma Bedeli olarak ödemekle ve girmiş olduğu ders sayısı kadar ders saat ücretini ödemekle yükümlüdür. Bu madde haricinde istenen ücretler ve kayıt iptal hakkı sunmamak yasal değildir.

FARKIMIZ: Hacettepe Akademi Almanca kursu, mali kazanç miktarını, eğitim kalitesinden sonra düşünmekte, "Önce eğitim kalitesi sonra" kazanç mantığıyla, 2005 yılından bugüne kadar referanslarla kursiyer edinmektedir.

İzmir Almanca Kursları arasında Birebir özel ders ve 2.3.4 kişilik özel gruplarda Almanca kursu veren tek kurum Hacettepe Akademidir. Çünkü Almanca öğretim sistemimiz, 10-15 kişinin bir araya getirilmesi ile değil kişiye özgü veya sosyal hayatta iletişimde olan kişilerden oluşan 2.3.4 kişilik özel gruplar üzerinedir. Kar oranımız düşük olmasına karşın referanslarımız sayesinde kursiyer sayımız kurumumuzu büyütmek için yeterli sayıdadır.

İzmir Hacettepe Akademi Yabancı Dil Kursunda seviyeniz sadece sınavla değil bire bir özel mülakatla belirlenmektedir. Herhangi bir gruba dâhil edilmeyeceğiniz için seviyenizin farklı söylenmesinin kuruma bir faydası yoktur. Hedefimiz Almanca öğrenmek isteyen kursiyerlerimize en kısa sürede, Almancayı tam anlamıyla öğretmektir. Bunun için sabit Almanca programları yerine, Kişisel özelliklerinize uygun Almanca programları uygulanmaktadır.

İzmir Hacettepe Akademi Almanca Kurslarında herhangi bir sebepten dolayı kayıt iptal etmek istediğinizde MEB yönetmeliği maddesi uygulanarak kayıt iptal etme hakkına sahipsiniz.

 

2- Dersimize giren öğretmen çok tecrübesizdi

BİLGİLENDİRME: Maalesef bazı kurumlar, ticari kazançlarını eğitim kalitesinden önce düşünmekte, bunun için çok uygun ücretlerle çalışan Almanca öğretmenliği öğrencilerini yani öğretmen adaylarını,  Almanca öğretmeni olarak çalıştırmaktadır. Bu bilgiye, kurumumuza başvuran yeni mezun Almanca öğretmenlerinin özgeçmişlerinde öğrencilik yıllarında çalıştıkları kurumları tecrübe olarak gösterdikleri kurumlardan ulaşmaktayız. Yeni mezun Almanca öğretmenlerine tecrübe edinmeleri için her zaman şans verilmesi gerektiğini düşünen bir kurum olarak, yeni mezun öğretmenlerin kurum içi öğretim seminerleri ile tecrübe kazandıktan sonra ücret alınan kursiyerlere ders vermesi gerektiğini düşünmekteyiz.

FARKIMIZ: Alanında uzman, 7 yaşından 70 yaşına kadar her yaş grubuna ve her seviyede Almanca öğretim hizmeti sunabilen, Almanca öğretiminde kişiye özgü teknikler uygulayan büyük bir kısmı kadrolu, Türk öğretmenlerle çalışmaktayız. Öğretmenlerimizin hepsi MEB onaylı bölüm mezunu öğretmenlerdir. ÜCRETSİZ deneme dersi sunmamızın en büyük faktörü, Öğretmenlerimizin başarılı olmaları ve deneme derslerin %95’inin kursiyer kaydı ile sonuçlanmasıdır.

B2 düzeyine ulaşan kursiyerlerimiz için yurtdışında eğitim almış, ana dili gibi Almanca konuşma seviyesine sahip Türk öğretmenlerimizle konuşma kulübü oluşturmakta, B2 düzeyinden sonra Türkiye’de yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti sunan çözüm ortağımız ABROAD ENDLESS ile kursiyerlerimize uygun ücretlerle yurtdışında Almanca pratik imkânı yaratıyoruz.

 

3 – Derste anlamadığım konuyu en fazla iki kez tekrar ettirebiliyor, üçüncü kez sormaya çekiniyordum. Grubumuzda şamatayı seven iki kişinin gülüşleri yüzünden susmayı tercih ediyordum. Devamsızlık yaptığımda kaçırdığım konuları stajyer öğretmenle tekrar etmek zorundaydım. Açıkçası çok verim alamıyor, gruptan geri kalıyordum.

 

BİLGİLENDİRME: Toplum olarak, utanma duygusunu küçük yaşlarda ediniriz. Kültürel yapımız nedeniyle bu duygudan uzak birey sayısı çok nadirdir.

Almanca kursunda öğrenmeden geçireceğiniz iki üç ders sonrasında öğrenemeyeceğiniz düşüncesine kapılabilirsiniz. Çünkü Almanca dilbilgisi konuları birbirine zincirleme bağlı olan konulardır. Kaçıracağınız beş altı konu sonunda artık ilerleyemediğinizi, grubun gerisinde kaldığınızı düşünerek öğrenim sürecinden kopabilirsiniz.

 

FARKIMIZ: Sistemimiz doğrultusunda, kurumumuzda bire bir özel ders veya sosyal hayatta iletişimde olduğunuz kişilerden oluşan ( İş arkadaşı, okul arkadaşı, aile bireyi vb. ) iki, üç, dört kişilik özel gruplarda Almanca öğretim hizmeti sunulmaktadır. Ve bu özel Almanca eğitimine, 10-15 kişilik karma Almanca grubu yapan kurumlarla denk ve daha uygun ücretlerle sahip olmaktasınız. Öğretim programlarımız; seviyeniz, algı düzeyiniz, hafıza eğiliminiz doğrultusunda planlandığı için tamamen kişisel özelliklerinize uygun sistemde Almanca öğrenmektesiniz. Anlamadığınız konu, farklı tekniklerle anlatılarak mutlaka öğrenildikten sonra geçilmektedir. Devamsızlık yaptığınızda ders ve mali kaybınız olmadığı için asla ders ve konu kaçırma durumunuz söz konusu değildir. Siz istedikten sonra, Almanca öğretmenimizin hazırladığı çalışma sistemine uyduğunuz takdirde Almancayı %100 öğreneceksiniz.

 

4- Almanca kursunun ismine aldandım. Arkadaşım… Semtinde bulunan… Almanca kursuna gitmiş bende aynı isimli… Semtindeki… Almanca kursuna gittim ama hiç memnun kalmadım.

 

BİLGİLENDİRME: İzmir’deki çoğu Almanca kursu; "franchise" yani isim hakkı ücreti ödeyerek sistem satın alan kurslardır. Bu demektir ki; isim aynı olsa da kurum sahipleri ve işletmecileri farklıdır. İsim hakkı veren kurumların belli bir sistemi vardır. İsim hakkı alan kişiler bu sistemi uygulayacaklarını taahhüt etseler de bazı işletmeciler daha fazla kazanabilmek adına isim hakkı veren kurumların standartları dışında hareket edebilmektedir. Bu durumun tespiti halinde; İsim hakkı sahibi, ismini geri çekmektedir. Kapanıp başka yerlerde açılan ve sürekli isim değiştiren kurumlar isim hakkı alıp sisteme uymadığı için isim hakkını kaybeden kurumlardır. Bunun için isimleri aynı olsa da işleyişleri farklılık gösterebilmektedir. İsimlerden çok, dersinizi verecek olan öğretmene odaklanmanız sizleri başarıya taşıyacak en önemli unsurdur.

 

FARKIMIZ: Hacettepe Akademi, öğretim sistemi Hacettepe Üniversitesi mezunları tarafından kurulan ve franchise olmayan MEB, TPE ve Ticaret Odasından isim onaylı bir kurumdur. İstanbul, Ankara ve İzmir içi semtlerde isim hakkı talebinde bulunan Almanca kursu açacak işletme sahiplerine, isim hakkı vermediğimiz iletilmektedir. Kurumumuz, şubelerini bünyesindeki öğretmenler idari açıdan yeterli düzeye geldiklerinde kendi bünyesindeki personeller ile açarak eğitim kalitesinin her şubesinde aynı standartta olmasını hedeflemektedir. Önümüzdeki yıllarda Alsancak ve Balçova'da şube açılışı için çalışmalar devam etmektedir. Daha fazla kazanç hevesi ile ismimizi bünyemiz dışında bulunan kurumlara kiralamıyoruz!

İzmir Almanca kursları arasında Almanca öğretimine profesyonel açıdan yaklaşan İzmir Hacettepe Akademi Almanca Kursunu daha yakından tanımak için Karşıyaka Çarşı İzban girişi PTT yanında bulunan kurumumuzu ziyaret edebilirsiniz.

 Site Haritası