FRANSA VE FRANSIZCA

FRANSIZCA KURSLARIMIZ HAKKIN DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN>>

İzmir Fransızca Kursları, İzmir Hacettepe Akademi Fransızca Kursu.

FRANSIZCA

Fransızca; Hint-Avrupa dil ailesinin Roman dilleri  ailesinde yer alır aynı zamanda  Fransa ve Fransız uygarlığını benimsemiş Fransız sömürgesi ülkelerde kullanılan bir dildir.

Dünya'da yaklaşık olarak 200 milyon insan Fransızca konusmaktadır. 128 milyon insan Fransızca'yı anadili veya ikinci dili olarak konuşurken, 54 ülkede 72 milyon insan tarafından da konuşulmaktadır. Başta Fransa olmak üzere Kanada, Belçika, İsviçre, Afrika, Lüksemburg , Monako ve  birçok ülkede konuşulmaktadır.

Fransızca; İspanyolca, Portekizce, İtalyanca, Katalanca ve Rumence gibi Roma İmparatorluğu'nun dili olan Latince'nin devam dillerindendir.

Fransızca 29 ülkede resmî dildir. La Francophonie denilen Frankofon Fransızca konuşan uluslar topluluğudur. Birleşmiş Milletler'in  ve uluslararası kuruluşların çoğunda resmî dil olarak kullanılmaktadır.

Avrupa Birliği verilerine göre 27 üye ülkedeki 129 milyon insan (497.198.740 %26'sı) Fransızca konuşmakta ve bunun 65 milyonu (%12) anadili, 69 milyonu (%14) ise ikinci dili olarak konuşmaktadır. Bu verilere göre Fransızca İngilizce ve Almanca’dan sonra en sık konuşulan 3. dildir. İzmir'de Fransızca Hacettepe Akademi Fransızca kurslarında öğrenilir.Site Haritası